АКТУАЛЬНІ НОВИНИ

Ольга Масалітова: «Говоріть із дитиною! Непотрібно насильно чинити добро…»

У передачі «Домашній психолог» мова піде про те, як тримати себе в руках перед таким важливим для кожного абітурієнта випробуванням знань – ЗНО. Про методи, які допоможуть заспокоїтись, налаштувати себе на позитивний результат говоримо з гостею студії Ольгою Масалітовою, психологом «Клініки, дружньої до молоді» Сумської міської дитячої клінічної лікарні Святої Зінаїди.

Що це за період для абітурієнта, як правильно до нього ставитися й уникнути стресу?

О.М. Це все дуже індивідуально, й залежить від того, яке ставлення батьків, яка атмосфера навколо цього питання створюється. Якщо з самого дитинства дитина запрограмована на успіх, у неї все виходить, вона налаштована на позитивний результат, то стресу буде значно менше. Такій дитині буде простіше. Якщо батьки постійно сварять за десять замість дванадцяти балів, то тут вже складніше дитині пережити підготовку до ЗНО. В неї завищена планка, й вона намагається тримати марку – їй заборонено нижче опускатися. Тому все залежить від того, як батьки ставляться до успіху.

Як не перегнути палицю в опіці батьками, а стати надійною підтримкою та допомогти дитині пройти цей етап?

О.М. Ви праві, бо зазвичай нагнітають ситуацію самі ж вчителі та батьки. Це складний період, і дуже часто діти самі в себе не вірять. Є кілька важливих рекомендацій. Перша – не нагнітати й не ускладнювати ситуацію. Бо батьки, нервуючи та переживаючи, передають це й дітям. Не варто тиснути на дитину, адже це стресовий час для абітурієнта – дитина зараз стоїть перед дуже важливим вибором у своєму житті. Й тому важливо прислухатися до себе! Дитину важливо підтримувати, запропонувати свою допомогу, спланувати день.

Як зрозуміти, що дитині потрібна допомога фахівця під час підготовки до ЗНО, і відповідно просто підтримка батьків не допомагає?

Коли дитина постійно виснажена, коли починаються проблеми зі сном, дитина роздратована. Потрібно більше говорити з нею. Якщо ви не говорите з дитиною, то ви й не дізнаєтеся, в якому вона стані. Вона може бути засмученою, бо посварилася з однокласником, а може – виснажився від навчання. Й дуже важливо в період підготовки до ЗНО давати дитині можливість відпочити! Чудовий варіант – спільний родинний пікнік. Не зайвим буде на день звільнити дитину від уроків чи репетиторів.

comments powered by HyperComments