«Рецепти здоров’я». Вакцинація: “за” і “проти”


Вакцинація: «за» і «проти». Заступник головного лікаря з амбулаторно-поліклінічної роботи міської дитячої клінічної лікарні Святої Зінаїди Наталія Спічакова розповіла у студії “Слободи-FM”, від яких інфекцій сьогодні можна прощепитись на Сумщині і чи безпечно загалом це робити.

Н.С. З 24 квітня починається європейський тиждень імунізацій. У нашій країні є національний календар щеплень. Він передбачає вакцинацію проти 10 інфекцій: з 1 дня народження діти, які не мають протипоказань, вакцинуються: вони  отримують щеплення від гепатиту Б, туберкульозу, гемофільної інфекції, кашлюку, правцю, дифтерії, кору, паротиту, краснухи, поліомієліту. Якщо порівнювати з іншими країнами, ми вакцинуємося менше за всіх. В інших країнах є обов’язковими по 15-20 щеплень.

-Чи багато батьків, наприклад, в обласному центрі, відмовляються щепити дітей?

Н.С. Завжди є ті, що проти, як і у будь-яких компаніях. Є антивакцинальний рух, але на загальному фоні фоні  їхня кількість не досягає і 5% відсотків.

Відмова від щеплень загрожує ризиками – як загальними, так і індивідуальними для кожної дитини. Загальний ризик: якщо діти, які проживають на певній території,  у 95% вакциновані, то вони складають т.зв «колективний імунітет», і тяжкі інфекції не мають змоги у цей колектив проникати. Інидивідуальний. Наприклад, така інфекція як правець. Вона не призводить до спалахів та епідемій, але вакцинація від цієї хвороби – це захист кожної людини окремо. Неможливо попередити все населення. Кожен має думати за себе. Вакцинація від правця на 100% захищає від хвороби.

Ревакцинація проводиться для того, щоб підвищувався рівень антитіл в організмі  відносно тієї чи іншої хвороби. Не всі інфекції ревакцинуються. Тільки дифтерія і правець, усі інші, які є у нашому календарі, закінчують ревакцинацію переважно до 18 років.

Вчені прийшли до висновку, що потрібно вакцинувати дітей з 1 року життя. Доказова медицина, світова медицина доводить: введеня вакцини у цьому віці менш за все може викликати побічну дію вакцини. У цьому віці найбільш безпечно вакцинуватись.

-Яка ситуація з вакцинами? Чим і від чого можна вакцинувати дітей на Сумщині?

З 2013 року наша область отримувала вакцини з великими «перебоями» і отримували з Міністерства охорони здоров’я. У багатьох дітей у зв’язку з цим є  “пробіли” у календарі. Відтак, для цих дитей складається індивідуальний графік вакцинації. Багато питань від батьків пов’язані якраз з тим, чи не втратився імунітет, набутий під час першого щеплення від інфекції, коли друге щеплення від цієї ж інфекції запізнилосьсь. Я поясню. Антитіла, які виробились під час першої дози, не пропадають, вони залишаються у крові. Мінімальний проміжок між першою і другою дозою вакцини – 30 днів. Якщо більше – нічого страшного. Ці інтервали встановлені були науковцями. Зараз ми вийшли на європейський стандарт – 2-4-6 місяців (АДП)

-Чи зараз достатня кількість вакцин?

– У цьому році ми отримали щеплювальний матеріал проти всіх інфекцій Останнє отримання було у січні цього року– від кору, паротиту і краснухи, що є дуже актуальним. Нині у Сумській області та м. Суми є всі вакцини, і ми продовжуємо їх отримувати згідно з нашою потребою.

 

 

comments powered by HyperComments