АКТУАЛЬНІ НОВИНИ

“Рецепти здоров’я”: методи і засоби планування сім’ї

Про планування сім’ї та репродуктивне здоров’я говоримо у студії “Слобода-FM”. Чим сьогодні можуть лікарі допомогти молодим сім’ям, які бажають мати довгоочікуване поповнення? Наскільки важливим є здоров’я обох батьків при плануванні дитини? На ці та інші питання відповідали програмі “Рецепти здоров’я” лікар акушер-гінеколог вищої категорії Обласного клінічного перинатального центру Наталія Чухрієнко та лікар акушер-гінеколог кабінету планування сім’ї та контрацепції цього ж закладу Оксана Дяченко.

З чого почати підготовку до такого важливого кроку як бажана вагітність?

– З самого терміну «бажана вагітність», а не випадкова. До вагітності потрібно бути готовим: пройти медогляд (і не тільки жінці, але й чоловіку), почати прийом фолієвої кислоти (за три місяці до вагітності), а також обов’язково отримати консультацію генетика. Багато факторів впливають на запліднення: це і ендокринні захворювання (захворювання щитовидної залози), надмірна вага (ожиріння І та ІІ ступеню), вживання алкоголю, вживання наркотичних речовин, паління, раннє статеве життя, венеричні хвороби.

Що робити, якщо вагітність не настає?

– Перш за все пара не повинна засмучуватися. Ми маємо дуже гарних спеціалістів: як у Сумах, так і в області. Пара повинна звернутися до фахівця не через рік або два після спроб завагітніти, а вже через шість місяців свого статевого життя. Насамперед ми приходимо на прийом до лікаря-гінеколога. Робимо обстеження. І виявляємо причину.

У тиждень планування сім’ї хочеться не оминути важливу на сьогодні тему и поговорити про захворювання, яке впливає на життя жінки, – це рак шийки матки. Яка ситуація на сьогодні в Україні? Які симптоми цього захворювання? Що має насторожити жінку і спонукати пройти обстеження?

– Кожен день в Україні помирає 6 жінок від раку шийки матки. Зростає кожного року і відсоток цього захворювання серед жінок у віці до 30 років. Найголовніша проблема сьогодні – це відсутність онкопрофоглядів серед жіночого населення. Цим воно і небезпечне, що перші стадії проходять безсимптомно. Жінка може і не підозрювати, що хворіє. Єдиний, хто може це виявити, – це лікар-гінеколог при огляді жінки. Нині у нас в області були створені кабінети патології шийки матки. Це при поліклініках в лікувальних закладах, при жіночих консультаціях дільничних, районних, обласний кабінет патології шийки матки при перинатальному центрі і кабінет патології шийки матки при онкодиспансері. Проводимо відбір жінок, яким потрібно лікування. Направляємо або до лікаря гінеколога, або у кабінет патології шийки матки. Проводимо профілактику.

Причини виникнення? Які прогнози в лікуванні?

– Причин виникнення багато: папіломовірусна інфекція, ранній початок статевого життя, велика кількість статевих партнерів (більше 3-х), паління. Тому що нікотин дає сприятливі умови для папіломовірусу більш комфортно почувати себе на епітелії. Якщо вчасно діагностувати рак шийки матки і почати лікування, то жінка повністю одужує і рецидивів не виявляється. Чим пізніше діагностується, тим менше шансів на одуження.
Всім відомо запобігти краще ніж лікувати. Одним із таких методів є щеплення. Коли можна робити вакцинацію? З якого віку можна починати? Чи всім жінкам варто це робити. Чи існують протипоказання?

– Оптимальний рік для щеплення це 12-13 років. До початку статевого життя. Має витримуватися інтервал вакцинації. Роблять 3 дози і остання повинна вводитися за півроку до початку статевого життя. Для того щоб встигли виробитися антитіла. Крайній термін вакцинації 26 років. Треба наголосити, чим пізніше введена вакцина, тим менше ми профілактуємо рак шийки матки. Протипоказання такі ж самі, як і при звичайному щепленні.
І звісно, про профілактику. Які ви можете надати рекомендації. На сам перед регулярне проходження онкопрофоглядів. Хоча б раз на рік відвідувати гінеколога. Проходити лікування патології шийки матки, якщо потрібно. Головне – дбати про своє здоров’я.

comments powered by HyperComments