100 років пам`ятнику Тарасу Шевченку відзначили у Ромнах

 Сторіччя пам’ятнику Тарасу Шевченку відзначили у Ромнах. Він є першим повнорозмірним пам’ятником письменнику.

« Сьогодні дуже знаменна дата не тільки для нашого міста, а й для кожного роменця. Справа в тім, що ми вже народилися з цим пам’ятником, ми з ним жили, ми знали, як його перебудовувати, ми знаємо його історію. Це візитівка нашого міста і взагалі, коли ми говоримо про пам’ятники Шевченку на Україні і деінде, то ми, роменчани, одні з перших – перший пам’ятник у нас», – каже Людмила Пащенко, мешканка м.Ромни.

Спочатку пам`ятник був зроблений з бетону, але з часом почав руйнуватися. Після реставрації у 1982 році його перевели у бронзовий. Присвячений монумент приїзду письменника у Ромни.

« У 1843 році він приїздив у наше місто на Іллінський ярмарок, це знаменитий..на той час, він займав перші-другі місця по товарообігу. Так, скажімо, в 40-вих роках при наявності шести тисяч жителів, на Іллінський ярмарок прибувало до 120 тисяч купців. Ви уявляєте, у що перетворювалось наше місто? Навіть пан Свічка, людина заможна на могла знайти собі місця, де переночувати. Тому він брав із собою намет і саме в ньому перебував Тарас Григорович Шевченко. За переказами жителів, якраз цей намет стояв на цьому місці, де стоїть пам’ятник Тарасу Шевченку», – розповів Григорій Діброва, історик та краєзнавець (м.Ромни).

До вікового ювілею пам’ятника відбулися урочистості і покладання квітів, а в Роменському краєзнавчому музеї до 100-річчя пам’ятнику Шевченку відкрили виставку робіт Івана Кавалерідзе. Це скульптор і драматург, уродженець Роменщини, який і створив пам’ятник Кобзареві у 1918 році.

Іван Приходько, колишній архітектор (м.Ромни) особисто був знайомий зі скульптором:« В моєму житті пощастило, що я таки зустрівся з такою людиною. Це була велика людина, він віддавав усе мистецтву. Я з ним познайомився.. ще я вчився у Києві і була виставка у виставковому павільйоні на Червоногвардійській, а він там якраз жив. І мені в руки попала книжка « Скульптор Іван Кавалерідзе. І з тих пір вона в мене не виходила з рук. Коли мене доля звела з ним, по роботі, по реконструкції пам’ятника по переводу в довговічний матеріал, це пройшло 40 років, як ми з ним. Він знав мене, ми були в нього, але ось доля звела, що ми почали займатися конкретною роботою – перевод скульптури в довговічний матеріал – у бронзу”.

Всього на виставці представлено понад два десятка робіт Івана Кавалерідзе. В основному, це проекти-моделі пам’ятників та погруддя. Частина із них – експонати Сумського художнього музею. Триватиме виставка пів року.

Залиште коментар першим!

Залиште відповідь